ارسال پاسخ 
مش لایه مرزی در Gambit
04-18-2013, 12:17 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 04-18-2013 05:43 PM، توسط Ali Mohamadi.)
ارسال: #1
مش لایه مرزی در Gambit
با سلام؛

در زمینه مش boundary layer سه سوال دارم:
1- آیا محدودیت حداقلی در تعیین اندازه اولین مش boundary layer وجود دارد، یا بنا به محاسبات هر مقداری قابل اعمال است.

2- در هنگام مش زدن در Gambit متن error به شکل زیر مشاهده میشود:
Boundary Layer b_layer.4already attached to the edge.9:face 4 pair.
This must be removed before attaching other boyndary layers.

اما با وجود این error مش زده میشود و به fluent هم export میکند. من مسئله را حل کردم و جواب معقولی هم دریافت کردم. آیا این error جدی است؟ برای رفع آن چه کار باید کرد؟( من برای جلو گیری از پخش نامنظم مش در دامنه حل و با لارفتن skewnss در نزدیک دو دیوار عمود به هم، چند دیوار هم در داخل دامنه حل تعیید کرده ام و هنگامی که بر روی بعضی از آن ها مش میزنم این خطا را دریافت میکنم.)
آیا تعیین این دیواره ها کار معقولی است با توجه به اینکه در میانه دومین مش بسیار ریز میشود؟

3-برای مش لایه مرزی میتوان از تخمین Y+ استفاده کرد. برای اولین مش خارج از لایه مرزی آیا تخمینی وجود دارد؟
(توضیح در مورد فایل پیوست، خطوط آبی و قرمز ورودی و خروجی هستند، و خطوط زرد دیوارهای اضافه شده برای تنظیم پخش مش هستند.) عرض نازل میانی 0.25 میلی متر است.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
04-19-2013, 05:38 PM
ارسال: #2
RE: مش لایه مرزی در Gambit
با سلام خدمت دوست خوبم علی
در مورد مواردی که سوال کردی
1- خیر به شرطی که مراقب افزایش Aspect Ratio سلولهای مجاور دیوار باشید. در صورت افزایش بیش از 100 این نسبت میبایست در نرم افزار FLUENT از Solver با دقت مضاعف استفاده کنی که خود مستلزم در اختیار قرار دادن حافظه ای با ضریب بین 1/5 تا 2 است. با این وجود مساله حادی در مورد شبیه سازی وجود ندارد و شرکت فلوئنت نیز در بخش صحت سنجی جریان بر روی ایرفویل NACA 0012 از شبکه ای با ابعاد نزدیک به میکرون و نسبت اضلاعی در حدود 80000 استفاده کرده است. در نهایت باید مراقب بود سلولهای با نسبت اضلاع بالا ( معمولا بزرگتر از 20) در بیرون از لایه مرزی و جایی که جریان با سلولهای همراستا نیست قرار نگیرد

2- د ر مورد پیغام Gambit مساله خاصی وجود ندارد با این وجود بهتر است از توابع اندازه Size Function در بخشهای مختلف شبکه استفاده کنی. در صورتی که از روش جاری جداکننده ها استفاده میکنی میابیست مرزها به صورت Interior استخراج شوند که البته در صورت عدم تعریف در گمبیت با همین نوع نیزاستخراج میشوند

3-برای تخمین ارتفاع سلول مجاور دیوراه در جریانهای داخلی و خارجی پیش از شروع شبیه سازی دو رابطه نیمه تجربی وجود دارد که میتوانی در اسلاید شماره 24فایل توربولانس در بخش آموزش مجازی استفاده کنی.
در نهایت برات آرزوی بهترینها را دارم و به امید دیدار
همیشه شاد باشی علی جان

(04-18-2013 12:17 PM)Ali Mohamadi نوشته شده توسط:  با سلام؛

در زمینه مش boundary layer سه سوال دارم:
1- آیا محدودیت حداقلی در تعیین اندازه اولین مش boundary layer وجود دارد، یا بنا به محاسبات هر مقداری قابل اعمال است.

2- در هنگام مش زدن در Gambit متن error به شکل زیر مشاهده میشود:
Boundary Layer b_layer.4already attached to the edge.9:face 4 pair.
This must be removed before attaching other boyndary layers.

اما با وجود این error مش زده میشود و به fluent هم export میکند. من مسئله را حل کردم و جواب معقولی هم دریافت کردم. آیا این error جدی است؟ برای رفع آن چه کار باید کرد؟( من برای جلو گیری از پخش نامنظم مش در دامنه حل و با لارفتن skewnss در نزدیک دو دیوار عمود به هم، چند دیوار هم در داخل دامنه حل تعیید کرده ام و هنگامی که بر روی بعضی از آن ها مش میزنم این خطا را دریافت میکنم.)
آیا تعیین این دیواره ها کار معقولی است با توجه به اینکه در میانه دومین مش بسیار ریز میشود؟

3-برای مش لایه مرزی میتوان از تخمین Y+ استفاده کرد. برای اولین مش خارج از لایه مرزی آیا تخمینی وجود دارد؟
(توضیح در مورد فایل پیوست، خطوط آبی و قرمز ورودی و خروجی هستند، و خطوط زرد دیوارهای اضافه شده برای تنظیم پخش مش هستند.) عرض نازل میانی 0.25 میلی متر است.

[تصویر:  attachment.php?aid=199]
04-20-2013, 12:59 AM
ارسال: #3
با سلام، ممنون از جواب مفصل و خوبتان؛
در مورد توضیح قسمت دوم، متاسفانه بعد از بررسی کامل حوابم به این نتیجه رسیدم که جوابی که از فلوئنت گرفتم معقول نبوده، با اینکه من دیواره های اضافه شده را با interior دخیره نکرده بودم ولی fluent به صورت default آنها را interior در نظر گرفته بود اما جربان در داخل قسمت های مختلف هم جریان داشت و هم گیر کرده بود و کانتورهای سرعت و فشار به صورت جدا جدا شکل گرفته بود. گویا error جدی بوده است.

در مورد قسمت سوم منظور من اولین سلول خارج از لایه مرزی بود نه اندازه سلول ها در داخل لایه مرزی.
(اگر ممکن است در فایل پیوست به محل هایی که جای دیواره های جدا کننده هستند دقت فرمایید)
بازهم ممنون از لطف و وقت شما

04-20-2013, 08:09 PM
ارسال: #4
سلام
خواهش میکنم
ببینید چیزی که من بر روی کانتورها میبینم یک پرش غیر عادی شبیه میابنیابی ناقص بر روی مرزهای اینترفیسه
از نظر کلی مرزهای interior در شبیه سازی تاثیر خاصی ندارند و برای همین تصاویر شما در مقایسه با ستاپتون متناقضه
لطفا تصویری از خطوط شبکه در مجاورت یکی از همین اینتریورها آپلود کنید
در مورد شبکه در بیرون از لایه مرزی با فرض عدم حضور پدیده های خاص مثل گردابه های شدید که نیاز به سلولهای ریزتری دارند، شما میبایست تنها قانون ضریب رشد 1/2 نسبت به سلولهای قبلی را رعایت کنید
موفق باشید.

(04-20-2013 12:59 AM)Ali Mohamadi نوشته شده توسط:  با سلام، ممنون از جواب مفصل و خوبتان؛
در مورد توضیح قسمت دوم، متاسفانه بعد از بررسی کامل حوابم به این نتیجه رسیدم که جوابی که از فلوئنت گرفتم معقول نبوده، با اینکه من دیواره های اضافه شده را با interior دخیره نکرده بودم ولی fluent به صورت default آنها را interior در نظر گرفته بود اما جربان در داخل قسمت های مختلف هم جریان داشت و هم گیر کرده بود و کانتورهای سرعت و فشار به صورت جدا جدا شکل گرفته بود. گویا error جدی بوده است.

در مورد قسمت سوم منظور من اولین سلول خارج از لایه مرزی بود نه اندازه سلول ها در داخل لایه مرزی.
(اگر ممکن است در فایل پیوست به محل هایی که جای دیواره های جدا کننده هستند دقت فرمایید)
بازهم ممنون از لطف و وقت شما

04-24-2013, 03:22 PM
ارسال: #5
سلام، ممنون از لطف و پیگیریتون:

تصویر مربوط را پیوست کردم، با تشکر از لطف شما!

04-24-2013, 11:27 PM
ارسال: #6
سلام
خواهش میکنم
مرزهای شما از نظر نوع مشکلی ندارند.
مشکل اساسی شما به خاطر ضریب رشد بسیار بالا در مجاورت مرزهای جداکننده است
در حالت کلی میبایست ضریب رشد (Expansion Factor) در لایه مرزی حداکثر در 1/2 و در بیرون لایه مرزی حداکثر 2 باشد. در حالیکه در مورد مش شما این عدد بسیار بزرگ (شاید در حدود 100 ) بوده و موجب خطای محاسبه فلاکس میشود
موفق باشید

(04-24-2013 03:22 PM)Ali Mohamadi نوشته شده توسط:  سلام، ممنون از لطف و پیگیریتون:

04-25-2013, 11:43 AM
ارسال: #7
برای اینکه مشکل حل شود شما میبایست مشابه همان تراکمی که به خاطر لایه مرزی ایجاد کردید از مرزهای اینتریور مش را درشت کنید تا ضریب انبساط کنترل شده و جوابها منطقی باشد.
لطفا پس از اصلاح نتایج را مجدد ضمیمه پاسخ کنید تا تاثیر Expansion Factor نیز مشاهده شود
موفق باشید

(04-24-2013 11:27 PM)ehsan-saadati نوشته شده توسط:  سلام
خواهش میکنم
مرزهای شما از نظر نوع مشکلی ندارند.
مشکل اساسی شما به خاطر ضریب رشد بسیار بالا در مجاورت مرزهای جداکننده است
در حالت کلی میبایست ضریب رشد (Expansion Factor) در لایه مرزی حداکثر در 1/2 و در بیرون لایه مرزی حداکثر 2 باشد. در حالیکه در مورد مش شما این عدد بسیار بزرگ (شاید در حدود 100 ) بوده و موجب خطای محاسبه فلاکس میشود
موفق باشید

(04-24-2013 03:22 PM)Ali Mohamadi نوشته شده توسط:  سلام، ممنون از لطف و پیگیریتون:

12-08-2016, 11:12 PM
ارسال: #8
سلام من یک سوال داشتم در مورد مش لایه مرزی
من یک لوله ساده را میخواهم مش بزنم سطح ورودی لوله را کشیدم و مش زدم بعددر امتداد یک خط سوییپ کردم ولی لایه مرزی سوییپ نشد
چطور میتونم توی کل سطح داخلی لوله لایه مرزی داشته باشم؟
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان