ارسال پاسخ 
پیغام جریان برگشتی / reverse flow
05-07-2013, 04:43 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 07-27-2013 09:19 PM، توسط sadjad.s.)
ارسال: #1
پیغام جریان برگشتی / reverse flow
با سلام.
تمام کربرانی که با نرم افزار فلوئنت کار کرده اند به طور حتم با این پیغام آشنا هستند.
بعضی از کاربران که آن را به عنوان خطای عددی می شناسند و دوست ندارند هیچ وقت با آن مواجهه شوند!
اما جالب این جاست که وچود این پیغام منطقی دارد که برخی مواقع حضور آن الزامی است.
در ابتدا در نظر داشته باشید که این پیغام همواره خطا نیست!
در ادامه توضیح خواهم داد که اصلا چه موقع این پیغام ظاهر می شود. اگر مثلا مقدار فشار در مرز خروجی 1 اتمسفر تنظیم شده باشد و فشار سلول درون دامنه در مجاورت مرز خروجی کمتر از این مقدار باشد، گرادیان فشار به سمت داخل دامنه شده و جریان به سمت داخل رانده می شود.
حال سوال این است که آیا هیچ گاه نباید جریان به سمت داخل دامنه وارد شود.(یا اصطلاحا مرز خروجی به ورودی تبدیل شود).
جواب این سوال را با ذکر دو مثال مطرح می کنم.
فرض کنید که یک لوله مستقیم با سطح مقطع ثابت را مدل سازی می کنیم. جریان از یک سمت وارد و از سمت دیگر خارج می شود. هیچ گونه sudden expansion یا separation درون لوله رخ نمی دهد. می توان گفت که جهت جریان در طول مسیر هم تقریبا تغییر نمی کند. آنچه مسلم است آن است که در فیزیک نیز هیچ گاه جریان از خروجی وارد دامنه نمی گردد. اگر در مدلسازی یک چنین جریانی به پیغام reverse flow برخوردیم مطمئنا ناشی از خطای عددی است و بایستی طی چند تکرار و شکل گیری کامل جریان از بین برود.
مثال دیگر من در مورد جریان جابجایی آزاد جول جسمی گرم مثلا استوانه است. با گرم شدن هوای اطراف استوانه، دانسیته آن کم می شود و شروع به بالا رفتن می کند. خطوط جریان شبیه به شکل زیر حول استوانه شکل می گیرد:
[تصویر:  attachment.php?thumbnail=75]
به عبارتی جریانی حول استوانه برقرار می شود که از پایین به بالا است.اگر در ملسازی مرز دوردست یا farfield (برای بچه هایی که آشنایی کامل ندارند منظور مرز دور از استوانه که دورتادور مدل را تشکیل می دهد) را روی فشار خروجی pressure outlet قرار دهیم، در مرز پایین یک مکش بوجود می آید که در واقعیت هم این امر مشاهده می شود. در این هنگام برخورد با پیغام جریان برگشتی امری اجتناب ناپذیر و در واقع مفید است!
توجه داشته باشید که اگر مرز خروجی نزدیک به مکانی باشد که جدایش رخ داده یا جریان چرخش دارد، بروز این پیغام مشاهده می شود و خطا نیست!

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
05-07-2013, 12:36 PM
ارسال: #2
RE: پیغام جریان برگشتی / reverse flow
سجاد عزیز
ممنونم از توضیحات کاملی که دادی
فقط من دو نکته را اضافه میکنم
اول اینکه جریان بازگشتی بعضا به واسطه حظور گرادیانهای سرعت معکوس پیش میاد، چرا که فلوئنت بر روی مرزهای فشار ثابت ازبرونیابی سرعت بر روی مرز استفاده میکنه و البته در اصل توضیحی که دادی فرقی نمیکنه یعنی اینکه در اینجا هم گرادیان فشار معکوس داریم
دوم اینکه بعضا امکان داره یک لوله با ورودی خروجی داشته باشیم مثل یک استک ولی به خاطر رشد لایه مرزی و حضور منطقه سکون وسیع در مجاورت خروجی و از طرفی سرد بودن سیال بی نهایت، بخشی از آن به داخل لوله نشت کرده و با پیغام reverse flow مواجه شویم
با تشکر

[تصویر:  attachment.php?aid=199]
11-05-2014, 02:48 AM
ارسال: #3
سلامی دوباره...

درجایی که گفتین که مکش ایجاد میشود....سوالم اینه که مگه مکش باعث ایجاد جریان برگشتی میشه؟!!

ممنون میشم بیشتر توضیح بدین....

..................................................

یه خواهش:

به نظرم شماها خیلی وارد هستین و طوری توضیح میدین که ما تازه کارا سخت متوجه میشیم....

ممنون میشم با تصاویر خوب و توضیحات ملموس تر و علمی تر یاد بدین.

ممنون از وقتی که میزارین.
11-05-2014, 01:52 PM
ارسال: #4
سلام امیر آقا.
امیدوارم حالت خوب باشد.
یک مدتی بود که حساب کاربری من خراب شده بود و یکی از دلیل های عدم به روز رسانی تاپیک ها همین بود.
شما فرض کنید که یک خروجی در میدان حل دارید و فشار سبب مکش سیال از خروجی بشود. مثال این موضوع جابجایی طبیعی حول استوانه است. اگر شما فضای دور تا دور استوانه ای داغ را pressure outlet تعریف کنید، هوای دور آن گرم می شود و رو به بالا حرکت می کند. با حرکت هوای زیر استوانه به سمت بالا، یک ناحیه خلا (منظورم ناحیه با فشار کمتر است، چون سیال از آن جا حرکت کرده و به بالا رفته است) ایجاد می شود. در این حالت مرز نزدیک به خروجی پایین که pressure outlet تعریف شده بود به ورودی تبدیل می شود و اجازه ورود جریان به دامنه محاسباتی را می دهد.
به عبارت دیگر منظورم از مکش، کاهش فشار سلول های مجاور مرز خروجی است، که اگر فشار این سلول ها کمتر از فشار مرز خروجی شود، جریان از خروجی به دامنه محاسباتی حرکت می کند.
11-05-2014, 06:56 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 11-05-2014 06:56 PM، توسط amir star.)
ارسال: #5
(11-05-2014 01:52 PM)sadjad.s نوشته شده توسط:  سلام امیر آقا.
امیدوارم حالت خوب باشد.
یک مدتی بود که حساب کاربری من خراب شده بود و یکی از دلیل های عدم به روز رسانی تاپیک ها همین بود.
شما فرض کنید که یک خروجی در میدان حل دارید و فشار سبب مکش سیال از خروجی بشود. مثال این موضوع جابجایی طبیعی حول استوانه است. اگر شما فضای دور تا دور استوانه ای داغ را pressure outlet تعریف کنید، هوای دور آن گرم می شود و رو به بالا حرکت می کند. با حرکت هوای زیر استوانه به سمت بالا، یک ناحیه خلا (منظورم ناحیه با فشار کمتر است، چون سیال از آن جا حرکت کرده و به بالا رفته است) ایجاد می شود. در این حالت مرز نزدیک به خروجی پایین که pressure outlet تعریف شده بود به ورودی تبدیل می شود و اجازه ورود جریان به دامنه محاسباتی را می دهد.
به عبارت دیگر منظورم از مکش، کاهش فشار سلول های مجاور مرز خروجی است، که اگر فشار این سلول ها کمتر از فشار مرز خروجی شود، جریان از خروجی به دامنه محاسباتی حرکت می کند.

سلام آقا سجاد... ممنونم....گرفتم قضیه چیه.
01-15-2017, 03:23 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-19-2017 05:55 PM، توسط mshimi89.)
ارسال: #6
reverse flow
با سلا م

شبیه سازی واکنش در میکروکانال T شکل را با گزینه های انتخابی زیر (در لینک ها ذکر شده است)ران میکنم. اما

http://uupload.ir/files/8rb7_1.png
http://uupload.ir/files/1lit_2.png
http://uupload.ir/files/iq3n_3.png

حتی با تغییر در میزان urf و معادلات حل، اول reverse flow را اخطار می دهد سپس یا ارور time step می دهد که هر چه کمتر هم می شود فایده ندارد، یا اینکه ارور solver AMG مربوط به فشار یا گونه های اجزا یا مومنتوم را می دهد.سرعت حل هم خیلی پایینه معمولن بعد از چند روز ارور میده. نمیدونم چطور باید ارورشو برطرف کنم.

ممنون میشم اگر کسی بلده راهنماییم کنه.
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان